• 0(212) 222 48 88
  • NCadde Business, Doğan Araslı Bulvarı No:97/99 Kat:1 D:1-7 Esenyurt/İstanbul

Blog

  • Ana Sayfa
  • /
  • Crm Ve Erp, Si̇ze Hangi̇si̇ Uygun ?

Crm Ve Erp, Si̇ze Hangi̇si̇ Uygun ?

Crm Ve Erp, Si̇ze Hangi̇si̇ Uygun ?

Crm Ve Erp, Si̇ze Hangi̇si̇ Uygun ?

Günümüzde pek çok firma,  dijital ortama ayak uydurabilmek ve hem müşteri ilişkilerini yönetebilmek hem de kurumsal kaynak planlaması için kullanmaktadır. Her geçen gün gelişen ve değişen dijital ortam dinamiklerini doğru uygulayabilen, ayak uydurabilen firmaların daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir.

CRM ve ERP yazılımları farklı sorumluluklar farklı iş modelleri taşımaktadır.

ERP NEDİR ?

Firmaların temelde erp yazılımlarını faturalandırma ve stok, envanter gibi arka ofis işlerinde kullanmakta olduklarını söyleyebiliriz. ERP veri ekosistemleri kaynaklarını ve iş süreçlerini ayarlarken organizasyonu kolaylaştırmaya yardım eder. ERP yazılımları verimliliğin, maliyetin vb kayıpları engellemenizi sağlamaktadır.

CRM NEDİR ?

CRM yazılımının önceliği müşteri odaklı sürelerin yönetimi ve analizidir. Bir firma, müşteri ile başarılı, verimli ilişkiler kurması ve her zamankinden daha değerlidir. Teknolojinin hızı, müşterilerde yarattığı beklentiye karşılık vererek, müşteri tecrübesini biraz daha öteye taşımayı arzulayan firmaların bu yazılıma ihtiyacı vardır.

FARKLILIKLARI NELERDİR ?

Firmaların bütün süreçleri müşterilere bağlıdır. Crm, müşteri etkileşimlerinden, e-postadan ve  sosyal medya gibi pek çok yerden yapılandırılmamış veri içerirken, ERP ise, finans, ürün geliştirme, stok  ve benzeri bölümlerde bulunan verilerle çalışmaktadır.

ENTEGRASYONU :

Crm yazılımları, müşteri hareketleri, e-mail ve de  sosyal medya gibi pek çok siteden birçok yapılandırılmamış veri barındırırken, ERP ise finans, ürün geliştirme ve diğer bölümlerde bulunan yapılandırılmamış bilgiler ile çalışmaktadır. Entegrasyon için kilit alan olan hem yapılandırılmış hem de yapılandırılmamış veriler içeren bir bilgi, veri deposudur. Yinelenen verilerin bu depoda ortadan kaldırılabilir ve bilgi, veri analizini doğru bir şekilde gerçekleştirebilir.

Pek çok firma, ERP ve CRM’in tam entegrasyonu ile iş süreçlerinin verimli bir şekilde yönetimini garanti altına aldığını belirtiyorlar. Bununla beraber, bu firmalar genellikle her şeyi yapabilecek tek bir sistem yerine diğer süreçlerini de desteklemek amacı ile iki platformda da en kaliteli, iyi araçları kullanmayı planlamaktadırlar.

CRM ERP Hizmetimize göz atmak isterseniz buraya tıklayınız.

UNCS İletişim
UNCS WhatsApp